500 ml Rundflasche rPET klar RD 38 rund
€0.56
€0.67
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 107 |
€0.56
/ net
|
| until 1079 |
€0.49
/ net
13 %
|
| until 2159 |
€0.45
/ net
20 %
|
| from 2160 |
€0.41
/ net
27 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
29-3400-0500-38
- 500ml Volumen Fassungsvermögen
- Post-Consumer-Recyclat (PCR)
- Klarsichtig
- Gewinde RD 38
- Geschmacks - und Geruchsneutral
- Für Lebensmittel geeignet
- Ideal zum Abfüllen jeglicher Erfrischungsgetränke
- Leichtes und schnelles Trinken durch große Öffnung
Technical details
| Volume: | 500 ml / 0.5 liter |
|---|---|
| Height: | 193.5 mm |
| Weight: | 21.5 g |
| Packaging unit: |
108 Pieces per carton
2160 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | PET, rPET |
| color: | clear |
| thread: | ND 38 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.