500 ml motor oil bottle HDPE black OV 38 - with scale & viewing strip
€0.99
€1.18
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 1427 |
€0.99
/ net
|
| from 1428 |
€0.76
/ net
23 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
3-3402-0500-38OV-SS
- Robuster HDPE-Kunststoff
- Kunststoff schwarz - blickdicht
- Schraubgewinde OV 38
- 500ml Volumen Fassungsvermögen
- Skalierung in 50ml-Schritten, dadurch exaktes Dosieren und Befüllen möglich
- Durch den Sichtstreifen ist der Füllstand jederzeit ersichtlich
- Eingezogenes Dekofeld, etikettierbar
- Ertastbares Warnzeichen
- Originalitätsschraubverschluss in schwarz, rot und blau erhältlich sowie ein Originalitätsschraubverschluss mit Tülle
- Hinweise für den Transport: ölhaltige Flüssigkeiten sollten immer stehend transportiert werden
Technical details
| Volume: | 500 ml / 0.5 liter |
|---|---|
| Length: | 95 mm |
| Width: | 56 mm |
| Height: | 171.5 mm |
| Weight: | 40 g |
| Packaging unit: |
200 Pieces per carton
1428 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| color: | black |
| thread: | OV 38 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.