500 ml Boston Round - PET - schwarz - 28/410
€0.61
€0.73
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 186 |
€0.61
/ net
|
| until 560 |
€0.40
/ net
34 %
|
| until 1121 |
€0.34
/ net
44 %
|
| from 1122 |
€0.31
/ net
49 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
9-3102-0500-28
- 500ml Volumen Fassungsvermögen
- Aus PET Kunststoff
- schwarz
- Glänzende Oberfläche
- Perfekte Alternative zu Glasflaschen
- Bruchsicher
- Geringes Eigengewicht, dadurch auch geringe Transport- und Entsorgungskosten
- Recyclingfähig
- Ideal für den Pharmabereich
- Besonders geeignet für homöopathische und kosmetische Produkte, Aromen, Duftöle und Nahrungsergänzungsmittel
- Verwendung als Basenflasche zum Aufbewahren von selbsthergestellten E-Liquid-Mischungen
- Verschluss: Push Pull Verschluss, Taplastpumpe und Drück&Dreh Verschluss
Technical details
| Volume: | 500 ml / 0.5 liter |
|---|---|
| Height: | 169 mm |
| Weight: | 26 g |
| Packaging unit: |
187 Pieces per carton
1122 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | PET |
| Product Carbon Footprint: | 126.20 g CO₂e |
| color: | black |
| thread: | 28/410 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.