5 liter plastic canister HDPE natural RD 45 rectangular - Weight 180g
€2.22
€2.64
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 31 |
€2.22
/ net
|
| until 127 |
€2.09
/ net
6 %
|
| until 255 |
€1.95
/ net
12 %
|
| from 256 |
€1.74
/ net
22 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
6-0200-050-45-180
- 5l Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- UN – Y Zulassung – für Füllgüter der Verpackungsgruppe II & III geeignet
- Integrierte Sicke für bessere Stabilität
- Stapelbar durch Stapelnocken
- Kunststoff natur (milchig-transparent) - Füllstand jederzeit erkennbar
- Mit Tragegriff
- Enghals Gewinde RD 45
- Luft- und wasserdicht
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Etikettierbar
- Ideal zum Abfüllen von Lebensmitteln
- Für Wasser, Alkohol, Saft, Most etc.
- Verschluss: Kanisterverschluss, Siebeinsatz, Pelikanpumpen, Hochziehverschluss, Entgasungsverschluss, Auslaufhahn
Technical details
| Volume: | 5000 ml / 5 liter |
|---|---|
| Length: | 145 mm |
| Width: | 190 mm |
| Height: | 251 mm |
| Weight: | 180 g |
| Packaging unit: |
32 Pieces per carton
256 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 509.80 g CO₂e |
| UN approval: | 3H1/Y1.9/170/... |
| color: | natural |
| thread: | ND 45 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.