250 ml Rundflasche rPET natur 24/410 zylindrisch
€0.86
€1.02
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 207 |
€0.86
/ net
|
| until 1663 |
€0.57
/ net
34 %
|
| until 3327 |
€0.52
/ net
40 %
|
| from 3328 |
€0.46
/ net
47 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
29-3000-0250-24/410
- 250ml Volumen Fassungsvermögen
- Aus rPET Kunststoff
- Transluzent
- Flache Schulter
- Gewinde 24/410
- Glänzende Oberfläche
- Perfekte Alternative zu Glasflaschen
- Bruchsicher
- Geringes Eigengewicht, dadurch auch geringe Transport- und Entsorgungskosten
- Recyclingfähig
- Ideal für die Bereiche Kosmetik, Tierpflege, Autopflege, Barber-Shops, Hotellerie & Gaststätten
Technical details
| Volume: | 250 ml / 0.25 liter |
|---|---|
| Height: | 170.9 mm |
| Weight: | 26 g |
| Packaging unit: |
400 Pieces per carton
3328 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | rPET |
| color: | natural |
| thread: | 24/410 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.