250 ml round can, natural, thread 60, 20g, material HDPE
€0.73
€0.87
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 474 |
€0.73
/ net
|
| until 1899 |
€0.55
/ net
25 %
|
| until 3799 |
€0.46
/ net
37 %
|
| from 3800 |
€0.44
/ net
40 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
4-0100-0250-60
- 250ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Farbe natur (milchig-transparent)
- Weithalsschraubgewinde RD 60
- Mit Schulter
- Etikettierbar
- Problemloses Befüllen und Entleeren durch große Öffnung
- Schraubverschluss in weiß, schwarz, rot, gelb ,grün und türkis erhältlich
Technical details
| Volume: | 250 ml / 0.25 liter |
|---|---|
| Height: | 87.5 mm |
| Weight: | 20 g |
| Packaging unit: |
475 Pieces per carton
3800 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 58.20 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 60 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.