250 ml clear glass bottle GL 22
€1.44
€1.71
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 29 |
€1.44
/ net
|
| until 575 |
€1.23
/ net
15 %
|
| until 1151 |
€1.08
/ net
25 %
|
| from 1152 |
€0.98
/ net
32 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
1-0600-0250-22
- Klarglas
- Hydrolytische Klasse III
- Gewinde GL 22
- 250ml Volumen Fassungsvermögen
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Verwendung: Probenentnahme für Rückstellmuster, Lagerung und Transport von Flüssigkeiten, Arzneimittel wie Tinkturen oder Lösungen, grobe Feststoffe wie z.B. Granulate
- Verschlüsse: Schraubverschluss mit LDPE-Einlage, Schraubverschluss mit PTFE-Einlage erhältlich
Technical details
| Volume: | 250 ml / 0.25 liter |
|---|---|
| Height: | 183 mm |
| Weight: | 255 g |
| Packaging unit: |
30 Pieces per carton
1152 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109045 |
| Material: | Glass |
| Product Carbon Footprint: | 591.30 g CO₂e |
| color: | clear |
| thread: | GL 22 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.