220-liter HDPE blue drum
€109.00
€129.71
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 3 |
€109.00
/ net
|
| until 7 |
€94.00
/ net
14 %
|
| until 15 |
€81.00
/ net
26 %
|
| from 16 |
€70.00
/ net
36 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
5-2203-220-MA
- 220l Volumen Fassungsvermögen
- Kunststoff HDPE – robust und extra stark
- Spundfass, ohne Griffe
- Befüllung und Entnahme erfolgt über 2 Spundöffnungen im Oberboden
- Blau eingefärbt – blickdicht, aber lichtdurchlässig (UV-Strahlen)
- UN-X Feststoffzulassung für Gefahrguttransport
Technical details
| Volume: | 220000 ml / 220 liter |
|---|---|
| Height: | 935 mm |
| Weight: | 8500 g |
| Packaging unit: |
8 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | HDPE, Steel |
| Product Carbon Footprint: | 23140.20 g CO₂e |
| UN approval: | 1H1/X1/250/... |
| color: | blue |
| thread: | snap closure |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.