20 Liter UN-Kunststoffkanister HDPE weiß RD 61 rechteckig mit Sichtstreifen - Gewicht 775 g
€9.22
€10.97
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 5 |
€9.22
/ net
|
| until 29 |
€8.65
/ net
6 %
|
| until 59 |
€8.07
/ net
12 %
|
| from 60 |
€7.21
/ net
22 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
6-0201-200-61-SS
- 20l Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- UN - Y Zulassung - für Füllgüter der Verpackungsgruppe II & III geeignet
- Mit Sichtstreifen
- Kunststoff weiß (blickdicht) - schützt Ihr Füllgut vor Lichteinflüssen
- Gewinde RD 61
- Luft- und wasserdicht
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen von Lebensmitteln
- Für Wasser, Alkohol, Saft, Most etc.
Technical details
| Volume: | 20000 ml / 20 liter |
|---|---|
| Length: | 246 mm |
| Width: | 290 mm |
| Height: | 385 mm |
| Weight: | 775 g |
| Packaging unit: |
6 Pieces per carton
60 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 2170.10 g CO₂e |
| UN approval: | 3H1/Y1.9/170/... |
| color: | white |
| thread: | ND 61 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.