18mm-closures of white PP with cone-lip-seal, type Z2836
€0.09
€0.11
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 7199 |
€0.09
/ net
|
| until 21599 |
€0.08
/ net
11 %
|
| until 35999 |
€0.07
/ net
22 %
|
| from 36000 |
€0.06
/ net
33 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
8-2000-18-W
Technical details
| Height: | 16.4 mm |
|---|---|
| Weight: | 1.75 g |
| Packaging unit: |
7200 Pieces per carton
151200 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39235010 |
| Material: | PP |
| Product Carbon Footprint: | 6.00 g CO₂e |
| color: | white |
| thread: | ND 18 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.