1000 ml UN-Flasche HDPE natur RD 45 rund
€3.06
€3.64
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 63 |
€3.06
/ net
|
| until 383 |
€2.62
/ net
14 %
|
| until 767 |
€2.40
/ net
22 %
|
| from 768 |
€2.18
/ net
29 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
3-0600-1000-45
• 1000ml Volumen Fassungsvermögen
• Robuster HDPE Kunststoff
• Kunststoff natur (milchig-transparent)
• Gewinde OV 45
• Mit eingezogenem Etikettierfeld
• Geschmacks- und geruchsneutral
• Ideal zum Abfüllen chemisch-technischer Stoffe
• Mit UN-Zulassung für Flüssigkeiten
• Für hochwertige Füllgüter, die eine UN-Zulassung benötigen, ideal für Rückstellmuster
• Verschluss: Originalitäts Glockenverschluss
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Height: | 211.8 mm |
| Weight: | 88 g |
| Packaging unit: |
64 Pieces per carton
768 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 260.00 g CO₂e |
| UN approval: | 3H1/X1.9/200/... |
| color: | natural |
| thread: | ND 45 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.