1000 ml Rundflasche HDPE weiß RD 28
€0.76
€0.90
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 89 |
€0.76
/ net
|
| until 539 |
€0.55
/ net
28 %
|
| until 989 |
€0.42
/ net
45 %
|
| from 990 |
€0.39
/ net
49 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
3-0401-1000-28-WZ
- 1000ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff weiß eingefärbt
- Enghals Schraubgewinde DIN 28
- Eingezogenes Dekofeld
- Ertastbares Warnzeichen
- Etikettierbar
- Geeignet für technische, chemische und kosmetische Füllgüter
- Verschlüsse: Schraubverschluss, Klappscharnierverschluss, Drück&Dreh, Sprühpistole
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Height: | 265 mm |
| Weight: | 45 g |
| Packaging unit: |
90 Pieces per carton
990 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 138.60 g CO₂e |
| color: | white |
| thread: | ND 28 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.