1000 ml clear glass beverage bottle TO 48 round
€0.95
€1.13
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 11 |
€0.95
/ net
|
| until 119 |
€0.73
/ net
23 %
|
| until 1351 |
€0.66
/ net
31 %
|
| from 1352 |
€0.64
/ net
33 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
1-9900-1000-48
- Hydrolytic Class III
- Tasteless and odorless
- Suitable for hot filling up to 95°C (provided the maximum temperature shock does not exceed 42°C)
- Not suitable for carbonated beverages
- Application: ideal for filling milk or juices
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Height: | 254.5 mm |
| Weight: | 360 g |
| Packaging unit: |
12 Pieces per carton
1264 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109043 |
| Material: | Glass |
| color: | clear |
| thread: | TO 48 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.