100 ml Meplat bottle, amber glass, GL 22
€0.73
€0.87
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 59 |
€0.73
/ net
|
| until 1679 |
€0.63
/ net
14 %
|
| until 3359 |
€0.55
/ net
25 %
|
| from 3360 |
€0.50
/ net
32 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
1-0601-0100-22
- Hydrolytische Klasse III
- Geschmacks- & geruchsneutral
- Wiederverwendbar
-
Ebene Fläche zur einfachen Etikettierung
- Schützt vor UV-Strahlung, somit ist die Qualität von lichtempfindlichen Produkten gewährleistet
-
Flache Form für platzsparende Lagerung
- Verwendung: Probenentnahme für Rückstellmuster, Lagerung & Transport von Flüssigkeiten, Arzneimittel wie Tinkturen oder Lösungen, grobe Feststoffe wie z.B. Granulate
Technical details
| Volume: | 100 ml / 0.1 liter |
|---|---|
| Height: | 135.7 mm |
| Weight: | 133 g |
| Packaging unit: |
60 Pieces per carton
3360 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109071 |
| Material: | Glass |
| Product Carbon Footprint: | 309.80 g CO₂e |
| color: | brown |
| thread: | GL 22 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.