100 ml clear glass bottle GL 22
€0.90
€1.07
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 74 |
€0.90
/ net
|
| until 1619 |
€0.78
/ net
13 %
|
| until 3359 |
€0.68
/ net
24 %
|
| from 3360 |
€0.62
/ net
31 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
1-0600-0100-22
- Klarglas
- Hydrolytische Klasse III
- Gewinde GL 22
- 100ml Volumen Fassungsvermögen
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Verwendung: Probenentnahme für Rückstellmuster, Lagerung und Transport von Flüssigkeiten, Arzneimittel wie Tinkturen oder Lösungen, grobe Feststoffe wie z.B. Granulate
- Verschlüsse: Schraubverschluss mit LDPE-Einlage, Schraubverschluss mit PTFE-Einlage erhältlich
Technical details
| Volume: | 100 ml / 0.1 liter |
|---|---|
| Length: | 53 mm |
| Width: | 31 mm |
| Height: | 136.7 mm |
| Weight: | 138 g |
| Packaging unit: |
75 Pieces per carton
3360 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109047 |
| Material: | Glass |
| color: | clear |
| thread: | GL 22 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.